Fretka, nemoci

Fretka, nemoci

Krvácení

Pomoc: Když fretka začne krvácet, vyhledejte pomoc veterináře. Ránu fretky stlačte a doneste ji k veterináři.
Příčiny: Fretka může krvácet, když ji omylem střihnete do nehtového lůžka. Takové krvácení můžete zastavit zásypem (Traumacel, kamencový pudr, kukuřičný škrob, či mouka). Případně můžete zatlačit drápek do kousku mýdla.
Pokud se Vám podařilo zastřihnout až u lůžka drápku, bude poranění vyžadovat péči veterináře. Zastavit krvácení můžete tlakem na postižený prst a vydejte se k veterináři.

Pokousání zvířetem

Pomoc: Je dobré zjistit, zda toto zvíře bylo očkováno (jde-li např. o psa). Přiložte tlak na ránu a vezměte fretku na veterinu. Veterináři sdělte, že jde o pokousání. Drobné ranky na šíji vydezinfikujte a na hlubší rýhy použijte framykoin.
Příčiny: K takovému poranění může dojít třeba i při páření, nebo fretčích soubojích.

Otrava

Příčiny: Může se stát, že fretka pozře něco, z čeho se může otrávit.
Pomoc: Proto zjistíte-li, že něco takového vypila, vemte ji co nejdříve k veterináři, společně s přípravkem, který pozřela.

Poranění elektřinou

Většinou fretky kabely elektrického vedení neokusují. Je ale období, kdy jim rostou zuby a v tomto období okousávají cokoliv.
Pomoc: Pokud utrpí fretka elektrický šok, zabalte ji do deky a jeďte ihned k veterinářovi.

Přehřátí sluncem - úžeh

Příčiny: V letním období se dokáží fretky rychle přehřát. Měli byste předejít takovým situacím.
Pomoc: Nenechávejte fretku v přehřátém autě, i když v něm necháte otevřené okénko.

Příčiny: K přehřátí fretky může docházet již při 30 °C.
Pomoc: Pokud jdete s fretkou na procházku, vybírejte si místa, kde je stín a poskytněte fretce dostatek vody. Jdete-li na dlouhou procházku, nebo na fretčí sraz, měli byste si vzít malou napáječku, případně lahvičku s vodou.
Příznaky: Dojde-li k přehřátí, má fretka: zrychlený dech, je sklesklá, apatická.
Pomoc: Ochlaďte na místě fretku. Spíš by mělo být ochlazení vytrvalé a postupné. Ochlazovat fretku můžete chladnou, ale ne ledovou vodou, zvlášť na tlapkách a tříslech.
Dejte pozor, abyste její tělesnou teplotu nesnížili příliš. Pokud je fretka ochotna pít, dejte ji vodu. Až bude její stav stabilizovaný, vezměte ji na prohlídku k veterináři.

Zvracení

Příčiny: Pokud zvrací více jak dvakrát a nedovede udržet v těle žádné jídlo, nečekejte a vemte ji okamžitě veterináři. Zvracení může být známka nějakého vážného onemocnění. Může to být jedním z příznaků ucpání střev.

Průjem

Příčiny: Průjem u fretek byste neměli brát na lehkou váhu. Průjem se projeví při požití nevhodné stravy, jako následek stresu, žaludečních problémů, nemoci jater, otravy, či může být způsoben virovou infekcí ("Zelený průjem").

Zlomenina

Příčiny: Může se stát, že na fretku šlápnete, či ji omylem zasednete.
Pomoc: Myslíte-li, že má něco zlomeného, snažte se ji znehybnit zabalením do ručníku a v přepravce ji odvezte k veterináři.

Příčiny: Fretka může odněkud spadnout, nemá dobrý odhad výšky, může to být nebezpečné.
Pomoc: Nechte ji pro jistotu prohlédnout veterinářem, i když si myslíte, že vypadá v pořádku.

Poranění páteře

Vždy když fretku zvedáte, raději ji podpírejte zadeček, stejně jako byste zvedali jiné zvíře. Pokud se však něco stane, snažte se zabránit ji v pohybu a jeďte k veterináři.

Zlomený zub

Příčiny: Může se stát, že si naštípne, nebo ulomí zub. Pokud je zub zlomen tak, že není vidět nerv (poznáte to podle malé tečky uprostřed zlomeného zubu), není to nic vážného, co by fretku nějak hendikepovalo. Pokud je zlomený až na nerv, mohlo by se stát, že se zub zanítí, nebo se začne kazit a to už by představovalo vážnější riziko.
Pomoc: Pokud začne zub hnědnout, nebo je zlomen až na nerv, navštivte veterináře.

Paraziti

Ušní roztoči

Při 1. návštěvě Vaší fretky u veterináře ji nechte zkontrolovat uši. Může je fretka chytit i na setkání fretek. Když roztoče chytí, jen jedna fretka, budete muset léčit všechny. Roztoči se umí šířit rychle. Léčbu byste neměli zanedbat. Budete muset vyčistit fretčí pelíšek, fretku vykoupat v odblešovacím šampónu. Pokud je ušní maz fretky tmavě hnědý, červený až černý, nechte ji radši vyšetřit. Někdy ušní roztoče můžete pozorovat pouhým okem ( kousek mazu z fretčího ucha otřete o bílý papír a můžete pozorovat pohyb).
V případě, když si povšimnete zvýšení tvorby mazu a změny jeho barvy, navštivte veterináře a nechte výtěr prozkoumat mikroskopem.

Blechy

Proti blechám lze použít stejně jako u psa, či kočky, odblešovací šampón či sprej. Nejlepší způsob, jak se napadení zbavit, je: nastříkejte sprej, nechte působit, vykoupejte v odblešovacím šampónu a opět nastříkejte. Obojky proti blechám nejsou moc osvědčené. Pokud fretku odblešujeme, musíme ji dát do pořádku pelíšek a místa, kde odpočívá a kde se pohybuje.
Fretky byste měli minimálně jednou měsíčně koupat ve speciálním šampónu proti blechám.

Červi

Pokud chcete fretku naočkovat, měli byste ji předem nechat vyšetřit stolici a v případě červů, nechat odčervit.
Pravidelný rozbor stolice je dobrý jako prevence střevních onemocnění.

Chřipka

Příčiny: Fretky jsou náchylné na chřipku, proto ji mohou od Vás snadno chytit. Když se musíte starat o svou fretku, vyhýbejte se přímému dýchání na ni. Nemazlete se s ní v období, kdy jste sami nemocní, ona to vydrží a vynahradíte si to potom. U fretky totiž trvá průběh chřipky o hodně delší dobu, než u Vás.
Příznaky: kýchání, čirý výtok z nosu a očí, nechutenství, apatie, někdy i průjem.
Před manipulací s fretkou a jejím krmení si proto řádně umyjte ruce, abyste na ni nepřenášeli bacily z potu.
Pomoc: Nemocné fretce poskytněte vodu, vhodné jídlo teplo a dostatek odpočinku.
Zhoršuje-li se zdravotní stav nemocné fretky, nebo přestává jíst a pít, navštivte lékaře.

Váhové výkyvy

Fretky na zimu přibírají na váze a stávají se méně aktivní. Na jaře svou nabytou váhu opět ztrácejí. To je normální.
Strachovat se můžete tehdy, když je to mimo sezónu. Když fretka náhle zhubne, nebo přibere znenadání v neobvyklou dobu. Fretka je líná na jaře, kdy shazuje zimní srst a v tomto období také ztrácí "kila", co nabrala před zimou, a potom na podzim, kdy si připravuje kožíšek na zimu a také při tom přibírá na váze, aby tu zimu přečkala.

Kašel

Kašle-li delší dobu, zkontrolujte, jestli ji něco neuvízlo v krku. Nejlépe to zjistíte, chytnete-li fretku za kůži na zátylku, to se při tomto úchopu uvolní a zívne si. Má-li něco v krku, nesnažte se jí to do něj zatlačit, ale zkuste předmět vytáhnout. Fretce se může v krku zaseknout větší sousto jídla, nebo nějaký předmět, který žvýká. Měli byste zabránit, aby fretka žvýkala gumové předměty. Fretka je bude žvýkat velice ráda, ale takové předměty ji v případě, že je i polyká, můžou ucpat střevo a to se potom musí řešit operativně.
Kašle-li bez příčiny a dlouho, měli byste navštívit veterináře, může jít o nachlazení, nebo chřipku. Nachlazená fretka kýchá často a také i v noci.

Bezoáry

I u fretek se může ve střevě nahromadit chomáč chlupů, který může ucpat střevo. Je to dáno tím, že si fretky čistí svůj kožíšek. V období línání se toto riziko vytvoření tzv. bezoáru zvyšuje. Abyste tomuto předešli, je dobré podávat během roku i trošku kočičí pasty s maltózou proti bezoárům. V období línání můžete zvýšit dávku. V tu dobu může fretka také kašlat a je to tím, že ji chlupy můžou uvíznout i v krku. V období línání je dobré pravidelné denní česání a častější koupání v proudu čisté vody. Omezíte tak naplnění fretčího žaludku línajícími chlupy.
Doporučení: jednou až 2x denně vyčesat, co druhý, nebo třetí den osprchovat.
Nelekněte se - fretka vymění celou srt během jednoho týdne, max. dvou týdnů. A chlupů je opravdu hodně. Pasta proti bezoárům se dá běžně koupit v obchodech s chovatelskými potřebami, nebo u veterináře.

Zánět močové trubice a ledvin

Zánět močové trubice se dá snadno léčit, ale není dobré léčbu odkládat. Tyto záněty mohou postupovat dále do močového ústrojí a mohou tak způsobit zánět ledvin. Pokud fretka pije příliš mnoho vody nebo se zdá, že má při močení potíže, nebo pokud má její moč neobvyklou tmavou barvu, vezměte ji k veterináři.

Kožní onemocnění

Některé fretky mohou trpět na akné (černé tečky, nejvíce se vyskytují na ocase). Doprovází jej vypadávání srsti v oblasti ocasu. Pokud tedy nejde o sezónní línání, je zbystření pozornosti na místě. Na akné je dobré použít antibakteriální mýdlo, lze zakoupit v lékárně, nebo v nějakém "zdravém" obchodě. Omývejte jím ocas denně, dokud se problém nezlepší. Každopádně ale navštivte veterináře, protože může jít i o projev nějakého vážnějšího onemocnění.

Pár tipů a rad, jak ještě pomoci při chřipce a nachlazení:

1) Teplo: Nemocná fretka by měla být držena v teple. Průvan není vhodný a je častou příčinou nachlazení.
2) Zvlhčování vzduchu: Při rýmě a nachlazení je dobré zvýšit vlhkost vzduchu. Ta je např. v panelových bytech nízká. Zkuste pomocí odpařovačů zvýšit vlhkost a teplotu vzduchu. Při vyšší vlhkosti se tolik nevysušuje nemocná sliznice.
3) Dostatek vody: Při chřipce by měla fretka hodně pít, stejně jako lidé. Je dobré na to dohlédnout a případně ji trochu nutit, třeba přistrčit mističku pod čumáček.
4) Med: Zkuste ji nabídnout tak 3 krát denně na špičku prstu. Pokud med odmítá, můžete ho trošku máznout z vrchu na nos. Nebo jí ho otřít o jazyk.
5) Bylinné čaje: Slabý výluh bylinného čaje fretce také neuškodí. Např. heřmánek, nebo průduškový čaj, šípkový nebo též s mateřídouškou. Pokud Vaše fretka má ráda med, můžete jím čaj trochu osladit. Stačí opravdu jen trošku medu a slabý výluh.
6) Sunarka: V lékarně, nebo ve zdravé výživě lze zakoupit Sunarku pro děti. Je to kaše a tak se musí více rozředit. Když se to udělá teplou vodou a přidá se do toho trošku medu, máte výživný pokrm pro nemocnou fretku, která nechce moc jíst.

Fretka ikona.
Sekce: Fretka


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist