Menu

Fretka, základní informace o fretce

Fretka, základní informace o fretce

Sen "mít doma mazlivou fretku" není vůbec nereálný a pokud budete postupovat dle rad zkušených chovatelů a budete mít dostatek nutné trpělivosti, jistě by se Vám to mělo podařit.

Je nutné, nejprve si zjistit základní informace o tomto milém zvířátku.
Rozhodně bez informací o tom, co Vás čeká, si prosím, fretku nepořizujte.

Věděli jste např., že:

 1. Nekastrovaný sameček smrdí a značkuje při každé říji a do bytu moc vhodný není, pokud pro to nemáte podmínky? V případě kastrace by zákrok měl být proveden až po jednom roce jeho věku, až prožije pubertu a dospěje.
 2. Fretka má svou vlastní vůli. Málokdy Vás poslechne a přiběhne na zavolání. Rozhodně nemůžete očekávat poslušnost jako u psa.
 3. Samičku musíte bedlivě sledovat, protože pokud přijde do říje, což se stává 1 až 2 x do roka a nebude nakryta samečkem, hrozí její úhyn?
 4. Fretka je velmi inteligentní a ráda dělá naschvály, zejména pokud jí uděláte něco, co jí vadí (vynadáte jí, uštědříte jí výchovný políček, vykoupete ji). A že podoba jejího naschválu nejčastěji spočívá v kladení bobků na místa, kde Vám to nejvíce bude vadit?
 5. Pokud fretku nenaočkujete hrozí, že dostane psinku, kterou můžete donést domů snadno, například na obuvi. Pro fretky je tato nemoc smrtelná a umírají velmi nepříjemnou a bolestivou smrtí.
 6. Je třeba se připravit na nutné úpravy bytu. Například fretčí samičky dobře šplhají a to i po závěsech a záclonách. Samečci si zase dokáží otevřít ledajakou skříň či dveře. Všechny fretky rády "přesazují kytky", stěhují obuv, trhají gumové předměty, lezou pod koberec atd.
 7. V prodejnách se zvířaty se obvykle nabízejí fretky z tzv. farmových chovů: nejsou zvyklé na člověka, koušou, neumí chodit na záchodek. Bývají ve špatném zdravotním stavu, nemívají ani základní očkování. Budete mít problém je ochočit.
 8. Puberta samečků často bývá spojena i s říjí a život s takovým tvorem je úděsný. Zanechává na všech předmětech, které potká močové značky. Bobky klade záměrně mimo záchodek a navíc smrdí, protože je v říji.
 9. Fretky většinou ve svém teritoriu (u Vás doma) nejsou milé k návštěvám. Často je koušou. Zatímco mimo své teritorium jsou mírumilovné.
 10. První rok fretky bývá velmi náročný pro chovatele. Potom už z ní opravdu bývá milý mazlík, který Vám tu a tam udělá nějaký ten naschvál.
 11. Přestože fretka prospí 18 – 20 hodin denně, ve zbývajícím čase potřebuje svou energii vybít. Přitom vyžaduje kontakt, nelépe jiné fretky nebo Vás. Je velmi hravá a zábavná. Pokud si s ní nehrajete, často si vyžaduje pozornost kousáním a děláním naschválů. (Kousnutí s následným úprkem je signálem: "Pojď si hrát!")
 12. Fretka má svůj specifický pach, na který lidé nejsou zvyklí. Na rozdíl od pachu jiných zvířat, která chováme častěji a proto se jeví jako výraznější. Vy jako chovatel si na něj zvyknete a nebudete jej vnímat. Vaše okolí jej však vnímat bude !
 13. Vaše nejbližší okolí pravděpodobně nebude mít tolik tolerance a trpělivosti v prvním roce výchovy fretky. Je velká pravděpodobnost, že na Vás budou tlačit, ať TO dáte pryč.
 14. Na nezabezpečeném prostranství nemůžete fretku pustit z vodítka. Může se leknout nějakého zvuku a utéci. Takové zvířátko se nejčastěji podaří nalézt za týden - mrtvé.

 

Fretka ikona.
Datum publikování :
Sekce: Fretka Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist