Potrava korel

Potrava korel

V přírodě se živí korela semínky dřevin, bylin a trav. Nepohrdne bobulemi, ovocem či zrním z obdělávaných polí.

V domácím prostředí, kde korelu chováme, jim podáváme směs zrní pro menší papoušky. Většinou je to krmivo určené pro andulky, obsahující mimo jiné loupaný oves, proso, ptačí zob, slunečnicové semínka, semenec a konopí. Mají rádi i senegálské proso v klasech.
Pro zpestření jídelníčku jim můžeme podat naklíčené zrní, zeleninu (salát, mrkev, okurku, pekingské zelí), ovoce (jablko, hrušku, mandarinku, pomeranč) a zelené krmení (listy pampelišky, klacíky s březovými lístky, či žabinec).
Pro lepší trávení jim nabídneme čerstvé větvičky na okus (z ovocných stromů, nebo z černého bezu, či vrbové větvičky). Na dno klece se jim sype trochu písku.

ZRNÍ

Zrní

Proso- základní zrnina. K dostání je několik druhů: zelené, žluté, bílé či červené. Obsahuje ideální hranici v poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Významný je též obsah železa, vitamínů B1 a B2. Při klíčení se zvyšuje obsah vitamínů A, C, E a minerálů (fosforu, hořčíku, sodíku, železa ...).
Oves- obsahuje hodnotné bílkoviny, vitamíny B a E, z minerálů hořčík, železo, zinek a mangan. Má vyšší obsah tuku než ostatní obiloviny. Nevýhodou ovsa je, že má nedostatek vitamínů A a C. Při klíčení má vysoký obsah jódu.
Pšenice- obsahuje vitamíny B a E, z minerálů železo, fosfor a kalcium. Klíčky obsahují kompletní řadu vitamínů B, A, C, D a E.
Slunečnice- obsahuje vitamíny B a E, z minerálů draslík, kalcium, sodík, mangan, železo a zinek. Slunečnici můžete podávat jen v malém množství. Nevýhodou slunečnice je, že má vysoký obsah tuku, kolem 45%.
Lesknice (kanárské proso)- je výživná, dobře stravitelná. Když jím krmíte korelu, musí mít bezpodmínečně přísun čisté vody, vyvolává totiž žízeň. Obsahuje pouze 1% tuku, podává se s tučnějšími zrninami.

U zrnin musíme vždy dávat pozor na obsah tuku. Budeme- li ptákům podávat příliš tučnou stravu, tak nám ztloustnou a stanou se v chovu nepoužitelní.

ZELENÁ POTRAVA

Tvoří další důležitou složku pro správnou výživu Vaší korely. Mimo zelené natě sem můžeme zařadit i naklíčené zrní. Klíčky mají vysoký obsah vitamínů a minerálů. Vhodná je např. pšenice. Nejčatěji je předkládáme ve svazečku, který zavěsíme do klece či voliéry.
Vhodné rostliny, které můžeme korele podávat: jitrocel, řeřicha, ptačinec (žabinec), podběl, salát, řebříček, pampeliška, jetel, kokoška pastuší tobolka, kopřiva, truskavec ptačí, pupalka dvouletá.

 

 

 

 

OVOCE A ZELENINA

K doplnění stravy podáváme ovoce a zeleninu.
Vždy vybíráme zdravé plody, které nesmí být napadeny hnilobou či plísní.
Vždy ji řádně umyjeme, nakrájíme na kousky a podáváme korele. Nikdy nenecháváme ovoce či zeleninu celý den v kleci, začne se brzy kazit. 

Ovoce, které můžete bezpečně podávat své korele: ananas, třešně, jahody, banány, jablka, hrušky, broskve, meruňky, nektarinky, meloun, maliny, ostružiny, mango, hroznové víno.

 Zeleninu, kterou můžete bezpečně podávat své korele: vařené brambory, mrkev, okurky, kukuřici, špenát, hrášek, karfiól, cuketu, výhonky fazole Mungo, kapustu, cibuli, česnek.

V malém množství můžete korele podávat: přírodní jogurt smíchaný s ovocem, nízkotučný sýr.

 

Zakázané krmivo

Nikdy nedávejte Vaší korele toto krmivo, může být pro ně smrtelné: čokoláda, kofein, avokádo, sodovka, mléčné výrobky, rostliny které jsou ošetřeny jedovatými pesticidy. Také alkohol, rebarbora, muškátový oříšek, olivy, baklažán a avokádo.
Varuji též před větvičkami z jehličnanů, z jednoho prostého důvodu. Jehličnany obsahují smůlu, která není pro korelu sice jedovatá, ale často z nich vytéká. Ta může ptákům slepovat peří, v horším případě se při ozobávání dostane do hrdla, což může přivodit až smrt Vaší korely.
Nikdy nepoužívejte větve postřikovaných stromů nebo větve stromů z blízkosti frekventovaných silnic. Obsahují hodně škodlivin.
Doporučují se větve všech ovocných stromů bez chemického postřiku. Například z břízy, vrby, topolu, dubu, kaštanu, všech ořešáků a ovocných keřů.

Typ pro korelu

Tip:  Proč si sami nevypěstujete vlastní potravu pro Korelu? Váš oblíbenec dozajista ocení kvalitu domácí stravy.

Proso : Na jaře můžete vyset proso a do podzimu Vám vyrostou rostlinky. Tím získáte jedinečnou zásobu prosa v klasech. Korely můžete krmit i nezralými klásky - nevadí jim to.
Kukuřice :
Když zasejete kukuřici, zkrmujte ji již v mléčné zralosti, protože před dozráním Vám začne jemně žloutnout. V tomto stavu má nejvíce cenných látek.

Korela chocholatá ikona.
Sekce: Korela chocholatá


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist