Úvodní stránka o andulkách

Úvodní stránka o andulkách

Andulka je snášenlivá, zvědavá a nenáročná k chovu. Dají se celkem snadno ochočit, rychle se přizpůsobí změně prostředí a dobře snáší i chladné počasí.

Andulka je společenský papoušek, kterého můžeme chovat v párech nebo ve skupinách. Ve skupině může být lichý samec, ale nikdy samice. Přespočetná samice bude stále vyvolávat hádky a v případě hnízdění rozbije snůšku nebo dokonce i zabije mláďata jiných párů.

Andulky můžeme chovat ve společné voliéře s korelami chocholatými, nevadí jim. Neměli bychom je chovat společně s agapornisy, kteří bývají agresivní k jiným druhům papoušků a mohli by andulku zranit nebo i zabít.

Andulka se dá bez problémů chovat v bytě, pokud ji pravidelně pouštíte prolétnout ven. Ráda a často létá, pokud nemá k tomu možnost, snadno ztloustne. Bohužel právě u andulek se často stává, že svému chovateli uletí. Musíte proto před otevřením klece vždy důkladně zkontrolovat, jestli jsou opravdu všechna okna zavřena. Z vlastní zkušenosti bohužel vím, že je lepší zkontrolovat zavřená okna a dveře radši 3-krát, než aby Vám miláček uletěl, protože venku už ji neodchytnete.

Ve srovnání s jinými papoušky mají poměrně tichý hlas. Většinou se ozývají příjemným štěbetáním, občas jsou i hlasitější, především když "nadávají" nebo volají jiného ptáka.
Někteří jedinci se naučí poměrně dobře mluvit, jiní třeba jen jedno slovo, ale někteří se neanučí vůbec.

Andulky hlodají míň než jiní papoušci. Doporučuje se jim však stále dávat větvičky nebo stromovou kůru k okusování, aby nepoškodily dřevěné vybavení domu či bytu.

Některé andulky se rády koupou, ale ke koupání nepoužívají nádoby, které se za tímto účelem prodávají v obchodech, raději si navlhčují peří v mokrém salátověm listí. Občas bychom měli andulku kropit vlažnou vodou rozprašovačem na květiny.
Moje andulka má ráda, když v létě pustím kohoutek, dám pod něj ruku a když je voda puštěná, tak mi sedne na dlaň a pak se taky koupá.

Andulky ikona.
Sekce: Andulky


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist