Barevné mutace korely

Barevné mutace korely

Korela chocholatá

  • Přírodní zbarvení korel chocholatých je šedé.
  • Sameček má čelo, chocholku, přední část temene, lícní skvrny a hrdlo jasně žluté, příuší červené až oranžové.
  • Zobák je tmavošedý, nohy šedé.
  • Samička má vybarvení tmavší, pouze skvrna na příuší je bledší než u samečků.
  • Chovatelé však mají ve svých chovech i mutačně zbarvené korely (bílé, lutino, albino, perlové, skořicové, černé i bělohlavé). Tyto korely dále šlechtí a soutěží s nimi na výstavách.

 

Přírodní černá korela

Většinově černě zbarvená korela se žlutou tváří a jasně červenými lícními skvrnami. Tělo je zbaveno fleků a nemá žádné pruhy. Toto tmavé zbarvení je typické u samců. Samice této mutace mají tmavou tvář. Na ocasových perech jsou jasně viditelné pruhy, lícní skvrny jsou oranžové. Letky obou pohlaví jsou bílé.

Pruhovaná korela

Pruhy nejsou pravidelné. Tyto korely budou pastelově sivé nebo stříbřité barvy se sivými pruhy. Lícní skvrny jsou červené nebo žádné. Zobák, oči a nohy jsou sivé až černé barvy.

Skořicová korela

Kromě hnědosivého zbarvení mají jen žlutou výraznou skvrnu na hlavě. Samice mají světlejší tvář než samice černé mutace. Skořicoví samci vypadají před přepeřením podobně jako samice, ale po 6 měsících se jim přepeří tvar, ocasní pera jim vypadnou a narostou pera tmavší barvy.

Perlová korela

U mladých korel jde velmi těžko rozpoznat, zda se jedná o samičku nebo samečka. Až po 6 měsících se zjistí o jaké pohlaví korely se jedná. Na začátku přepeřování se začnou perličky buď ztrácet, nebo naopak zůstanou. Když se pera začnou vyměňovat na tmavá nebo bílá (podle toho, o jakou barvu jde) máme konečně jistotu a víme že se jedná o samce.

Lutino                                                                                                                                                                  

Je jasně žluté barvy s výjimkou červených líc. Určování pohlaví u této mutace korely je obzvlášť náročné. Zkušený chovatel si ale dokáže poradit. Mají červeno-tmavé oči. Lutino korely se lehce kombinují s perlovými, strakatými a se skořicovými mutacemi korel.

Strakaté korely

Na strakaté mutaci je výrazná šedá a žlutá barva. Zjistit pohlaví pro tuto mutaci jen okem je skoro nemožné. Samec i samice mohou vypadat skoro stejně.

Albino                                                                                              

V podstatě se jedná o lutino mutaci s bílou tváří. Dominují výrazně červené oči. Bílá tvář odstraňuje žluté a červené peří, které se nachází na hlavě lutino mutací.

Bělohlavá korela

Tato mutace ztrácí všechno žluté a oranžové zbarvení. Samci mají lesklou, bílou tvář a sivé tělo. Samičky jsou v podstatě celé šedé, ale na ocase mají viditelné bílé pruhy. Pohlaví sa určuje velmi snadno.

Korela chocholatá ikona.
Sekce: Korela chocholatá


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist