Korela chocholatá a nemoci

Korela chocholatá a nemoci

LékyNejjednodušeji se dá nemocem korel předcházet dobrou hygienou a čištěním klece!!!

Přerůstající drápky

Příčina: Přerůstající drápky postihuje většinou ptáky, kteří žijí v bytě a nemají vhodné bidla na sezení. Když drápky příliš přerostou nemohou prsty zaujmout vhodné postavení. Pak dochází k zánětům.
Léčba: Je třeba dávat pozor na velikost drápku a pravidelně je zastřihovat. Je zapotřebí postupovat opatrně.

Vytrhávání peří

Příčiny: Papoušek vytrhává peří sám sobě.

Léčba: Takové chování se těžko léčí. Může být způsoben nedostatkem vitamínů nebo ztrátou partnera. Další možností je, že se mu dostatečně nevěnujete, jestli chováte jen jednu korelu. I když na to existují různé přípravky tak je potřeba navštívit veterináře.

Zadržené vejce

Příčiny: Neschopnost samičky snést vejce. Většinou se jedná o příliš mladé samičky, nebo o snášení v zimním období. Kloaka je dost úzká a svaly nejsou schopné vytlačit vajíčko. Pták potom špatně létá a vejce je možné zjistit nahmatáním.

Léčba: Pomoci můžeme masírováním jedlým olejem a to krouživými pohyby. Je dobré takovou to samičku umístit do oddělené klece.

Paraziti

Mezi nejčastější parazity patří všenky, perožrouti a čmelíci. Proto je potřeba v chovu přísná hygiena. Existují na to speciální přípravky, které koupíte v chovatelských potřebách.

Giardióza

Příčiny: Jde o parazitní onemocnění trávicího aparátu. K nákaze dochází z infikovaného trusu. Nejčastějšími příznaky této zákeřné nemoci je hubnutí, suchá kůže, nebo vytrhávaní peří.

Léčba: I na tuhle nemoc existují různé přípravky, ale vždy bychom měli navštívit veterináře.

Tumory

Jde o nádorovou nemoc. Může vznikat na těle jako výrůstky nebo vevnitř v těle. Musí být operativně odstraněn.

Tuberkulóza

Původem této nemoci jsou bakterie, které můžou být v nakažené potravě nebo vodě. Tuto nemoc může roznášet i infikovaný pták. Příznakem je hubnutí. Bohužel neexistují na to žádné léky.

Pseudomor

K nejčastějším příznakům této nemoci jsou potíže s dechem, nachlazení, ochrnutí, nepřijímání potravy. Tuto nemoc dokáže určit jen vyšetření. Proti této nemoci nejsou léky.

Chlamydióza

Příčiny: Původcem této nemoci jsou bakterie, které můžou být v nakažené potravě nebo vodě. Jde o nemoc, která může být přenesena i na člověka (je i smrtelná). Příznaky jsou krvavé výměšky, výtoky z nosu a očí nebo dýchací, střevní a rozmnožovací problémy. Ptáci se můžou nakazit především trusem a od ostatních sekretů. Proto je třeba zabránit fekální kontaminací krmítka a napáječek.

Červi

Příčiny: Jde o nákazu, kterou můžeme určit podle krvavých výměšků, hubnutí.

Léčba: Je potřeba v chovu přísná hygiena. Léčí se odčervením.

Korela chocholatá ikona.
Sekce: Korela chocholatá


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist