Menu

Zdraví křečka

Zdraví křečka

Jak poznáme, že je náš křeček nemocný?

Když je o křečka správně pečováno, je správně krmen, má dostatek pohybu a jeho obydlí je udržováno v teple, suchu a čistotě, je obvykle zdravý. Přesto však může onemocnět. Projevit se to může různými způsoby. Nejčastějším projevem nemoci je nechuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že Vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku. Příznaky můžou být ale i jiné, například špinavá srst kolem ocasu je známkou průjmu, nebo se v kožíšku vyskytují olysalá místa.

Jak postupovat, když je křeček nemocný?

Pokud máte podezření, že je váš křeček nemocný, nikdy neodkládejte návštěvu zvěrolékaře. On si s ním poradí ve většině případů lépe než Vy. Přestože ne vždycky křečka zachrání, může Vám alespoň objasnit jeho nemoc a ujistit Vás, že jste neudělalali nic špatně, což je velmi důležité. Při převozu křečka k veterináři se vždy postarejte o to, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.

Nejčastější příznaky nemocí:

Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče

Příčiny: Alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji, nebo též nachlazení.

Léčba: držte křečka v teple, a když mu do druhé dne nebude lépe, odneste ho ke zvěrolékaři.

Srst kolem ocasu velmi špinavá a třeba i vlhká

Příčiny: Váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci.

Léčba: odneste křečka hned ke zvěrolékaři a samotný lékař určí léčbu.

Olysalá místa v kožíšku

Příčiny: stáří, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči.

Léčba: Veterinář Vám dá přípravek, kterým roztoče odstraníte.

Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči

Příčiny: Vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě

Léčba: Odneste ho k veterináři!

Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý

Příčiny: křeček je šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný.

Léčba: Nechte křečka na klidném, teplém místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, odneste ho ke zvěrolékaři.

Říznutí (křeček se pořezal o něco ostrého)

Léčba: přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.

"Mokrý ocas"

Příčiny a výskyt: vyskytuje se většinou u mláďat (kolem odstavu). Bakteriální onemocnění projevující se zapáchajícím průjmem (až je ocas mokrý), je nutné IHNED vyhledat veterináře a podat křečkovi antibiotika, jinak může uhynout i během 24 hodin. Onemocnění vyvolané stresem (např. brzký odstav od matky), je nakažlivé a náchylnost je dědičná (pokud křeček někdy v životě měl tuto nemoc a byl vyléčen, neměl by se používat k chovu!).
Léčba: Nemocné zvíře je nutné oddělit, po vyléčení klec pořádně vydesinfikovat (např. Savo) a nechat nejlépe několik týdnů stát než se do ní dá nový křeček.

Zlomeniny

Zkušenost chovatele: "křeček nešťastně spadl a zlomil si nožičku. Nejlepší je jít okamžitě k veterináři, ten si s tím poradí. Pokud si toho nevšimnete, může křečkovi srůst nožička špatně a bude jí mít zdeformovanou."

Kolika let se dožívá zdraví křeček?

Zpravidla se dožívá věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Může se ale stát, že zemře bez jakýchkoli příznaků na nějakou nemoc nebo po náhodném pádu.

Co dělat, když mi zemře můj křeččí kamarád?

Nejlepším lékem na ztrátu domácího mazlíčka je nový domací mazlíček. Lépe tak křečky poznáte a zjistíte, že opravdu každý křeček je jiný, jinak se chová, chutnají mu jiné věci, má rád jiný způsob pohybu atd. Právě pozorování nového křečka vám pomůže zapomenout na ztrátu křečka předchozího.

Literatura: Bydlí s námi křeček (Helana Piersová)

Křeček ikona.
Datum publikování :
Sekce: Křeček Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist