Když je o křečka správně pečováno, je správně krmen, má dostatek pohybu a jeho obydlí je udržováno v teple, suchu a čistotě, je obvykle zdravý. Přesto však může onemocnět. Projevit se to může různými způsoby. Nejčastějším projevem nemoci je nechuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že Vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku. Příznaky můžou být ale i jiné, například špinavá srst kolem ocasu je známkou průjmu, nebo se v kožíšku vyskytují olysalá místa.
Pokud máte podezření, že je váš křeček nemocný, nikdy neodkládejte návštěvu zvěrolékaře. On si s ním poradí ve většině případů lépe než Vy. Přestože ne vždycky křečka zachrání, může Vám alespoň objasnit jeho nemoc a ujistit Vás, že jste neudělalali nic špatně, což je velmi důležité. Při převozu křečka k veterináři se vždy postarejte o to, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.
Příčiny: Alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji, nebo též nachlazení.
Léčba: držte křečka v teple, a když mu do druhé dne nebude lépe, odneste ho ke zvěrolékaři.
Příčiny: Váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci.
Léčba: odneste křečka hned ke zvěrolékaři a samotný lékař určí léčbu.
Příčiny: stáří, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči.
Léčba: Veterinář Vám dá přípravek, kterým roztoče odstraníte.
Příčiny: Vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě
Léčba: Odneste ho k veterináři!
Příčiny: křeček je šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný.
Léčba: Nechte křečka na klidném, teplém místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, odneste ho ke zvěrolékaři.
Léčba: přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.
Příčiny a výskyt: vyskytuje se většinou u mláďat (kolem odstavu). Bakteriální onemocnění projevující se zapáchajícím průjmem (až je ocas mokrý), je nutné IHNED vyhledat veterináře a podat křečkovi antibiotika, jinak může uhynout i během 24 hodin. Onemocnění vyvolané stresem (např. brzký odstav od matky), je nakažlivé a náchylnost je dědičná (pokud křeček někdy v životě měl tuto nemoc a byl vyléčen, neměl by se používat k chovu!).
Léčba: Nemocné zvíře je nutné oddělit, po vyléčení klec pořádně vydesinfikovat (např. Savo) a nechat nejlépe několik týdnů stát než se do ní dá nový křeček.
Zkušenost chovatele: "křeček nešťastně spadl a zlomil si nožičku. Nejlepší je jít okamžitě k veterináři, ten si s tím poradí. Pokud si toho nevšimnete, může křečkovi srůst nožička špatně a bude jí mít zdeformovanou."
Zpravidla se dožívá věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Může se ale stát, že zemře bez jakýchkoli příznaků na nějakou nemoc nebo po náhodném pádu.
Nejlepším lékem na ztrátu domácího mazlíčka je nový domací mazlíček. Lépe tak křečky poznáte a zjistíte, že opravdu každý křeček je jiný, jinak se chová, chutnají mu jiné věci, má rád jiný způsob pohybu atd. Právě pozorování nového křečka vám pomůže zapomenout na ztrátu křečka předchozího.
Literatura: Bydlí s námi křeček (Helana Piersová)
Autor : Alena Navrátilová | Datum publikování : 2011-07-25 10:47 |
Sekce: Křeček | Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz |
2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz