Menu

Druhy srstí křečků

Druhy srstí křečků

Normální srst /Short Haired/

Normální srst je původní typ srsti. Srst je krátká, hustá a na dotyk hebká, těsně přiléhá k tělu. Pokud přejedeme od ocasu směrem k hlavě, neměla by se objevit holá kůže. Normální srst je přípustná pro všechny barevné variety. Krátká srst se dědí dominantně.

Dlouhá srst

Srst by měla být měkká a velmi hustá, stejně dlouhá přes horní část těla, s výjimkou obličeje, na kterém by měla být srst kratší. Délka srsti je závislá na pohlaví kvůli rozdílným hormonům. Samci mají často „sukni“ na zadní části těla, někdy až 10 cm dlouhou. Samičky mívají srst kratší, stejně dlouhou po celém těle. Starší samičky mohou mít také „sukni“ v závislosti na měnící se hladině hormonů. Dlouhá srst se dědí recesivně, je přípustná pro všechny barevné variety. Může být v kombinaci se saténovou nebo rex srstí.

Odd-eye

Křečci mají různě zbarvené oči. Ideál je černé x červené /black x red/, ale nejčastěji se setkáváme s kombinací rubínové x červené /ruby x red/.

Saténová srst

Srst by měla být měkká se zářivým leskem způsobeným odrazem světla. Saténoví křečci mají méně chlupů na centimetr čtvereční než normálně osrstění kolegové. Saténová srst je přípustná pro všechny barevné variety. Saténovou srst mohou mít i dlouhosrstí křečci. Dědí se dominantně. Není vhodné krýt spolu dva saténové křečky, z takového spojení se narodí ¼ double satén mláďat. Double satén křečci mají jemné, řídké osrstění, mohou trpět zarůstáním chlupů.

Rex srst

Srst by měla být zkadeřená, měkká, hustá. Jedná se o vzácnou varietu. Rex srst se dědí recesivně. Může se vyskytovat i v kombinaci s dlouhou srstí.

Bezsrstí /Hairless/

Hairless křečci mají jen velmi jemné chloupky, jeví se jako bez srsti. Je třeba používat jemnou podestýlku, protože bezsrstí křečci jsou velmi náchylní na poškrábání. V krmné dávce je nutné zajistit vyšší obsah bílkovin, kvůli vyšší spotřebě energie na udržení stálé teploty těla. Bezsrstí křečci se dožívají asi o polovinu nižšího věku oproti normálně osrstěným křečkům. Bezsrsté samičky by neměly být používány v chovu kvůli nedostatku mléka. Jedná se o vzácnou varietu.

Literatura: Můj křeček a já (Hollmann, Weglerová)

Křeček ikona.
Datum publikování :
Sekce: Křeček Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist