Krmení morčat

Krmení morčat

Morčatům můžete dávat skoro všechno, mezi což patří obilí, zeleninu a ovoce, trávu a seno.

Obilí

V obchodech se zvířaty prodávají směsi nebo granule pro morčata. V obojím jsou všechny obilniny, které morčata potřebují. Když Vám dojdou, můžete smíchat drcený oves nebo rozdrobený celozrnný chleba s trochou teplého mléka a vody, a tak si dočasně pomoci.

Zelenina

Každý den můžou morčata dostávat různé druhy listové i kořenové zeleniny např.: brokolice, červená řepa, vodnice nebo mrkev.

Tráva

Pokud budou Vaše morčata venku, budou okusovat trávu, proto se vždy ujistěte, že na ní není chemický postřik.

Seno

Morčata potřebují jíst seno neustále. Je to cenný zdroj vlákniny.

Ovoce

Ovoce morčatům dávejte občas jako lahůdku, ale v malém množství. Vhodná jsou jablka, hrušky, hroznové víno, maliny a rajčata.

Potrava pro jedno morče každé ráno - Malou hrst suché obilninové potravy. Dvě hrsti čerstvého suchého sena.
                        každý večer - Dvě hrsti směsi čerstvé zeleniny. Dvě hrsti sena.

Když morče rychle sní všechno, co mu dáte přidejte mu ještě trochu. Nesmíte morčata překrmovat, ale postarejte se, aby měla na noc seno a pár kousků zeleniny. Potřebují jíst málo, ale často. Morče musí mít pořád čerstvou vodu. Krmte morče každý den pokud možno ve stejnou dobu. Dávejte mu čerstvou a syrovou (dobře omytou) zeleninu. Totéž platí i u ovoce. Morče potřebuje i vitamin C, jež je obsažen v minerálních tyčinkách, které jsou ke koupi v obchodech se zvířaty.
Když u Vás budou morčata den nebo dva, bude se už cítit víc doma a můžete je začít brát do ruky. Musíte však dbát na správné zacházení, aby ho to nebolelo.

Tady jsou čtyři pokyny, jež Vám mohou pomoci:

1. Položte mu jednu ruku na záda, aby neuteklo, pak druhou rukou zajeďte ze strany pod něj, těsně za předníma nohama, aby Vám spočívalo v dlani.
2. Při zvedání mu přidržte pod zadečkem ruku, kterou jste měli položenou na jeho zádech. Podepřít morčeti při zvedání zadeček je velmi důležité, protože na svou velikost jsou to dost těžká zvířátka.
3. Pak morče obraťte tak, aby Vám sedělo v dlani a tělem spočívalo na předloktí. Paži držte blízko u těla, aby se o Vás morče opíralo. Druhou rukou ho můžete podepřít nebo utišit, když začne být neklidné.
4. Některá morčata se cítí bezpečnější a spokojenější, když sedí vzpřímeně a opírají se o Vás. Můžete je tak držet docela bezpečně, pokud je vždycky podepřete druhou rukou, aby nespadla.
  
Často na morčata mluvte i když třeba jenom okolo kotce jdete, naučí se Váš hlas rozpoznávat a začnou Vám víc důvěřovat. Když navíc budete první dny morčeti dávat potravu tak, že si ji dáte na ruku a pomalu ji vložíte do klece, zvykne si na ni, a až ho budete brát z klece, nebude se tolik bát.

Morčata ikona.
Sekce: Morčata


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist