Bydlení morčat

Bydlení morčat

Důležitá věc, kterou si musíte pořídit, než si koupíte morčátko je klec či akvárko, z vlastní zkušenosti Vám radím, že je lepší klec kvůli vzdušnosti. Více se dozvíte na následujících řádcích.

Klec

Výhody:

  • vzdušnost
  • kontakt s okolím

Nevýhody:

  • neustálé vyhazování podestýlky z klece
  • ohlodávání mříží

S oblibou morčátka mříže hryzají právě v noci. Když je chováno více morčat v kleci pohromadě, pak už ani kontakt s lidským členem rodiny morče tolik nepotřebuje, ve své komunitě si s ostatními spolubydlícími vystačí.

Luxusní skříňová "morčatária" - skříňové patrové ubikace

Ideální pro vícehlavé stádečko morčat, zvlášť se to týká právě bytů, kde není dostatek místa.
Skříň zabere méně prostoru oproti většímu počtu klecí, boxů nebo akvárií.
U skříňových ubikací je nutné vyřešit, aby každé patro bylo ošetřeno omyvatelným dnem, i omyvatelnými stěnami alespoň do výše 10cm.
Někteří chovatelé volí polepení dna i stěn např. linoleem, což není úplně ideální, protože  časem může být znehodnoceno výkaly morčat.
Praktičtější je koupit  plastové boxy a podle jejich velikosti skříň vyrobit. Boxy jsou vyjímatelné, tedy se i dobře udržují.

Akvárium

Akvárium je možné nechat vyrobit u sklenáře, či prostřednictvím objednávky v akvaristice přesně podle požadovaných rozměrů.

Výhody:

  • dobře se myje
  • nenasákne pachy a nečistotami
  • čiré sklo, kdy je dobře vidět na obyvatele akvária

Nevýhody:

  • těžké, křehké a rozbitné
  • špatně se s akváriem manipuluje
  • celkem špatně se na něm připevňují napáječky, jesličky a jiné potřebné pomůcky

Podestýlky

Hobliny

Přírodní, měkký a dobře savý materiál. Pokud má chovatel ve svém okolí truhlářskou dílnu, pak tato dílna bývá i dobrým zdrojem hoblin, buď zdarma - za odvoz, případně za malý poplatek. Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky  "voňavé" - většinou citrusové. Osobně je nepoužívám, jen jednou jsem koupila balík a nijak mne nenadchly. Myslím, že vůbec nemusejí morčatům vonět, navíc se určitě nejedná o přírodní vůni, ale chemickou.

Piliny

Jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou.

Sláma

Doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod.

Přírodní podestýlky

Vyrobeny z bentonitu, na trhu jsou ve dvou verzích hrudkující (znečištěné místo vytváří hrudky) a nehrudkující.
Bentonit je reziduální, nepřemístěná jílovitá hornina s mohutnou sorpční schopností, vysokou hodnotou výměny kationtů, bobtnáním a plastičností.

Silikonová podestýlka

Průmyslově vyráběná podestýlka. Absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Po nasáknutí je suchá, což je obrovská výhoda. Nevýhodou je dost vysoká cena.

Vybavení ubikace

Jesličky na seno a trávu jsou nutnou součástí morčecího domova. Morčátka jsou trochu čuníci v tom, že svou potřebu konají po celé ubikaci. Pokud chováme jen jedno morče, je možné, že zrovna toto konkrétní morče si navykne konat svou potřebu do jednoho rohu ubikace. Pokud ve společné domácnosti žije více morčat, tak na tento zvyk rovnou můžeme zapomenout. Aby nedošlo ke znečistění sena a trávy výkaly, jsou právě jesličky ideálním řešením, jak potravu uchovat v čistotě.

Miska na papání

Miska by měla být dostatečně velká a především těžká, aby nedošlo k jejímu převrácení, protože morčátka ráda stoupají na její okraj. Misku na ovoce a zeleninu není potřeba vůbec kupovat, protože morčátka zeleninu a ovoce z misky vytáhnou a odnesou si ji bokem, mají tak pocit, že je jen jejich a nikdo jim jí nevezme. Tam ji i snědí. Zeleninu a ovoce proto podávejte volně do ubikace. Pokud dáváte morčátku také mléko jako já, pak je vhodné za tímto účelem pořídit menší mističku. Malá rada na konec. Já osobně jsem vystřídala mnoho typů misek, až jsem v Hornbachu koupila několik červených keramických misek, které stojí něco kolem 50-60 Kč. Okraj misek je trochu vtočený dovnitř a jsou natolik těžké, že je morčata nepřevrátí, pouze je postrkují po ubikaci. Vyrábějí se, myslím, ve třech velikostech a dobře se udržují.  

Napáječka (s kuličkovým systémem)

Má být připevněna na bok ubikace, je skutečně nutností. Pokud je morčeti podávána voda v misce, pak je téměř okamžitě zanesena podestýlkou a výkaly, navíc ji morče může rychle vybryndat, případně převrhnout, čímž se i zkracuje životnost podestýlky.

Domeček

Já osobně domečky nedávám, mám tak morčata navyklá, a rozhodně nevypadají, že by jim chyběl, navíc podstatně zabírá prostor pro jejich pohyb. Když si pořídíme morče, domeček by se neměl v prvopočátku vůbec dávat, neboť by v něm morče bylo neustále schované. V první řadě si musí na nás zvyknout, otrkat se a pak teprve uvažujme o domečku. Některá morčátka s oblibou domeček zaměňují za toaletu a potřebu konají právě v domečku. Záhy zjistíte, že místo morčete máte doma chlupatého čuníka.

Údržba příbytku morčete

Denní údržba

Tak určitě každý den: vyměnit vodu, vyhodit zbytky nesnězené potravy, popř. do prázdné misky doplnit žrádlo.
Dlouhosrstá morčata by se obden měla kartáčovat! Pozor na seno, vpichuje se dlouhosrsým morčatům do srsti a způsobuje plstění srsti a zánět kůže. Při špatné údržbě morčete ,nebo kotce se morčeti vyskytnou v srsti paraziti a srst začne vypadávat.je to pro ně velice nepříjemné a bolestivé.

Týdenní údržba = jednou za týden

Minimální jednou týdně vyčistit klec.

Podle potřeby

Podle špinavosti morčátka by se mělo vykoupat, když třeba hrozně zapáchá. Nejlépe jednou za měsíc až dva.

Morčata ikona.
Sekce: Morčata


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist