Menu

Nemoci leguána zeleného

Nemoci leguána zeleného

Roztoči

  • Pohybující se živočichové velikosti špendlíkové hlavičky.
  • Živí se krví.
  • Napadají měkké partie pokožky.

Příznaky: Šedobílý trus na pokožce, hlavně v okolí očí. Leguán je celkově oslabený, svědí ho pokožka, což vede k narušení kůže.
Ošetření: Dezinfekce celého terária. Vystříkat terárium a postříkat zvířata 0,2 % roztokem Neguvonu. Po 2 týdnech zopakovat.
Ještěři s větším poškozením pokožky nesmějí býti ošetřeni Neguvonem.

Klíšťata

  • 1-3 mm velcí, silně zploštělí.
  • Klíšťata se zakusují do zvířete a sají mu krev, přichytávají se pevně pod šupiny, dávají přednost měkkým partiím pokožky v oblasti ramenního a kyčelního kloubu.

Ošetření: Klíšťata násilím neodtrháváme, ošetříme 0,2 % Neguvonem. Promastíme ještěra rybím tukem a přemístíme ho do karantény.
Pokud je ještěr silně postižen, nesmíme Neguvon použít.

Vnější poranění

Příznaky: Rány z pokousání, ulomený ocas, vylomené zuby.
Ošetření: Použijeme vlhké roušky s práškovým ATB. Nikdy nepřikládáme obvazy ani náplasti, poraněné zvíře držíme v čistotě a v karanténě.

Obtíže při svlékání pokožky

Příčiny: Způsobeno chybami v chovu, napadením vnějšími parazity či nedostatkem nebo naopak nadbytkem vitamínů.
Příznaky: Při abnormálně častém svlékání dochází k vyčerpání.
Ošetření: Přezkoumat podmínky chovu, především klima v teráriu, dle příčiny podáváme zvýšenou nebo sníženou dávku vitamínů.

Otok očních víček

Příčiny: Otok je způsoben nedostatkem vitamínu A. Může ho způsobit i zánět očí nebo jejich okolí.
Ošetření: Kontrola intenzity UV záření. Zalepené oči vyplachujeme očními kapkami (Ophtalmoseptonexem) přímo do oka.

Třesavka

Příznaky: V počátku nepatrné vibrace, chvění, poté se chvějí končetiny a ocas vždy, když zvíře vyrušíme. Ještěr leží na podlaze a nepřijímá potravu, nechá se položit na záda. Při tomto stádiu už zvířeti obvykle není pomoci.
Ošetření: Dávky vitamínu B ve vysokých dávkách, až 5 dní denně.  Veterinář podává Neuron a B-komplex, dle váhy zvířete do odeznění příznaků. Může se jednat i o individuální poruchu látkové výměny.

Edematózní otoky

Příznaky: Otoky (především končetin), mohou být doprovodnými příznaky třesavky.
Ošetření: Stejná jako u třesavky, mimo toho ještě podáváme vápník ve formě rozdrcené sépiové kosti, léčbu provádíme nejméně 4 týdny.

Křivice (rachitidita)

Může způsobit dlouhodobý nedostatek vápníku při tvorbě kostí, nedostatek vitamínu D, nedostatek UV záření, nepřiměřeně rychlý růst způsobený nadměrnou teplotou, či stereotypní nabídka potravy.
Příznaky: Deformace, zkřivení páteře, končetin a ocasu, poškození čelistí, vyskytuje se hlavně ve fázi růstu.
Ošetření: Zjistit příčinu, dodat multivititamínové preparáty s minerály, např. vitamín Rep. Kromě toho podáváme vysoké dávky vápníku, drcenou sépiovou kost nebo suché vaječné skořápky. 

Zhnisání čelistí a tlamy

Příznaky: Dávivý hlen z dýchacích cest nebo trávicího traktu dráždí sliznici v tlamě, může za to nedostatek vitaminů, nebo třeba poranění. Nános hustého hlenu, tečkované abscesy, velkoplošné nekrózy na čelistech a tlamě.

Leguán ikona.
Datum publikování :
Sekce: Leguán Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist