Bydlení činčil

Bydlení činčil

Klec

Výška klece by měla být alespoň 1 metr, k tomu dostatečně prostorná a s poličkami.
Klec není nikdy příliš velká! Nikdy nedávejte činčilu do akvária! Nesvědčí ji to!!!

Čeho se vyvarovat?

  • Materiál by měl být odolný vůči zubům činčily.
  • Pozor na plasty, pletivo (mříže) nesmí být barvené ani potažené umělou hmotou.
  • Šířka oka pletiva by neměla být větší než 14 mm.
  • Poličky by neměly být z lamina.
  • Klec nesmí být na přímém slunci ani v průvanu.
  • Čištění je optimální tak 1x týdně netoxickými prostředky, jinak dle znečištění.

Podestýlka

  • Hobliny nepatří mezi vhodnou podestýlku z toho důvodu, že mohou dráždit oči.
  • Vhodnější je kukuřičná drť, pod kterou je možné dávat kočkolit, pokud to činčila nežere, nebo dřevěné granuláty.

Vybavení klece

Velká silná větev, domeček na spaní, miska na krmení, seníček, napáječka s kovovým pítkem, něco na obrušování zubů, koupelna s pískem, poličky.

Písek

Činčilí srst nesnese vlhko. Nikdy činčilu nekoupejte ve vodě !!! Způsobí to zápal plic a následnou smrt.
Kožíšek si činčila čistí popelením ve speciálním písku pro činčily. Kupujte ve zverimexu, osvědčené značky White Molen, Sandy (Vitakraft), Sonnenland, Apetit, Darwins, Blue Cloud. Při problémech přidávat Fungistop proti plísním (1 kávová lžička na 1 kg písku).

Výběh

Činčila je noční tvor, probouzí se až k večeru. Dopřejte činčile denně aspoň hodinový výběh po bytě. Nezapomeňte schovat kabely a nebezpečné věci, protože činčila všechno s oblibou hlodá. Zakryjte škvíry, odkud byste ji s nesnázemi vyndávali. Činčila za sebou zanechává bobečky, ale nevyčůrá se mimo klec. Proto jí nechte vždy klec otevřenou. Za krátkou dobu se činčila sama naučí chodit do klece, takže ji nebudete muset honit. Při chytání činčily pozor na špatné uchopení. Činčila se může leknou a v momentě může ztratit srst. Uchopte ji vždy za kořen ocasu a druhou rukou ji přidržte pod bříškem !!!

Krmítko

Je nutné, aby činčila měla nějaké krmítko. Upřednostňuji takové krmítko, které je možné upevnit na boční stěnu klece. Vyhnete se tak tomu, že činčila krmení rozsype a bude do něj močit. Pokud používáte misku, ta by měla být natolik těžká, aby ji zvíře nemohlo převrátit. Pokud se zvíře do misky vymočí, musíte ji okamžitě vyčistit.

Napáječka

Napáječka na vodu by měla být zakončená kovovou trubičkou. Napáječku z plastu Vaše činčila ohlodá. Je nutné takovou napáječku chránit, je-li zavěšená uvnitř klece. Pokud zavěsíte napáječku z vnější strany klece, mělo by být mezi napáječku a zvířetem pletivo, tím zabráníte tomu, aby činčila napáječku prohlodá. Skleněná napáječka je sice dražší, ale jistě se investované peníze časem vrátí.
Napáječku je třeba vymývat čisticím prostředkem vždy, když měníte vodu, abyste předešli bakteriální nákaze. Je však třeba potom napáječku pořádně vypláchnout.

Věci na hryzání

Ohlodávání čistých nebo ohlazených špalíků ze dřeva pomůže zvířeti udržet si rovné a krátké zuby. Činčily rády okusují větve nejrůznějších stromů.

Kolo pro hlodavce

Také se pro činčily vyrábějí dostatečně velká otáčecí kola a pokud máte v kleci dostatek místa, budou mít  takové kolo rády. Některá otáčecí kola mají celistvý povrch, který eliminuje riziko poranění nohy.

Domeček

Další předmět, který lze pořídit v mnoha obchodech s chovatelskými potřebami je "domeček". Jsou to například jednoduchá dutá polena. Činčily je okusují, sedí na nich a skrývají se uvnitř.  Alternativní řešením je, že použijete velkou plechovku od kávy, odstraníte víka a sklepejte kladívkem ostré hrany. Plechovku trochu zploštěte, aby se nemohla kutálet. Nekupujte si domeček z překližky, neboť ta se při ohlodávání štípe na ostré třísky a činčila by se mohla poranit ústní dutinu a následně přestat přijímat potravu.

Činčila ikona.
Sekce: Činčila


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist