Krmení vodních želv

Krmení vodních želv
  • Vodní želvy jsou všežravci, přijímají jak rostlinou, tak živočišnou stravu. Zpravidla ale upřednostňují masitou stravu.
  • Je potřeba dopřát želvám dostatek vitamínů a vápníku.
  • V neposlední řadě je to dostatek tepla a hlavně pokud možno slunečního záření, které pomáhá při tvorbě některých vitamínů a pomáhá zdravému vývoji želvy.
  • Mladé želvy je vhodné krmit denně, větší jedince je možné krmit jednou za dva až tři dny. Složení a objem krmné dávky je závislý na počtu a velikosti jedinců a jejich žravosti. Chuť k jídlu je velmi ovlivněna teplotou, pokud je chladno, želvy potravu téměř nepřijímají. Také je dobré rozdělit krmení do dvou dávek během dne, protože nezůstávají zbytky a méně se kazí voda v akváriu.
  • Želvy krmíme zásadně do vody!

Rostlinná složka potravy:

Přestože se v odborné literatuře uvádí potřebnost tohoto druhu stravy, u mých želv se rostlinná složka potravy příliš neuplatnila. Nechutná jim. Co pozřou je maximálně salát a to jen opravdu málo kdy. Zkušenosti chovatelů jsou různé, takže doporučuji experimentovat.

Vitamíny

Želvám je vhodné přidávat vitamíny, zvláště při jejich vývoji. Pokud dostávají velmi pestrou stravu, je potřeba umělého podávání vitamínů pochopitelně menší. Je nutné podávat vitamín A,B,D,E z minerálních látek potom vápník a fosfor. Tyto prvky naleznete ve Spofavitu, Roboranu, Plastinu, Konvitu nebo Vitamixu Rep. Je dobré se o přesném dávkování a nejvhodnějším výrobku poradit s veterinářem, nebo alespoň v lékárně nebo ve zverimexu.

Živočišná složka:

Maso

Maso vhodné ke krmení je převážně kuřecí, telecí a hovězí včetně vnitřností (játra, ledviny, srdce). Maso nesmí být tučné, protože želvy nejsou schopny tuk trávit a odbourávat. Také není dostačující obsah vápníku a proto není vhodné podávat pouze maso.
Dalším zdrojem vápníku, který je vhodné přidávat do potravy, je sépiová kost (pravá, ne náhražka určená pro papoušky) a dále vejce vařená na tvrdo podávaná i se skořápkou. Vejce mají tu nevýhodu, že velmi znečišťují vodu.

Ryby

Ryby tvoří nezastupitelnou složku potravy. Můžeme použít jak rybičky živé, tak zmražené, které bez problému seženete v každé akvaristice. V akváriu je také možné v podstatě i chovat rybičky. U malých želviček zůstávají většinou bez povšimnutí, jen výjimečně některá z nich zaplatí životem :-)

Plankton, nítěnky a patentky

Plankton, patentky a nítěnky jsou výbornou složkou potravy pro mladé želvičky, ale s chutí je přijmou i dospělí jedinci. Jsou k dostání opět v akvaristikách zmrazené, patentky někdy i živé. Dají se také ulovit a nasbírat ve volné přírodě, ale to doporučuji maximálně u planktonu, protože nítěnky a patentky mohou být zdrojem závažných nemocí.

Plži

Plži jsou pro želvy vyloženou pochoutkou a také velkým zdrojem vápníku, bohužel i plži mohou být zdrojem parazitů.

Žížaly

Žížaly jsou zdrojem fosforu a vápníku, proto jsou také velmi vhodné pro krmení. Lze je nachytat v přírodě nebo koupit v obchodech určených pro rybáře.

Cvrčci a kobylky

Tento hmyz lze doporučit hlavně jak zpestření.

Želvy ikona.
Sekce: Želvy


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist