Menu

Šváb a chov

Šváb a chov

Svab, informace pro chovateleŠváby jsem začala chovat jako potravu pro svou agamu vousatou. Ke krmným účelům jsem si pořídila tento druh: Shelfordella tartara


Tento šváb pochází ze středního východu (Uzbekistán, Kazachstán, Arménie) a dorůstá do velikosti 20 - 25 mm. Nesmírnou výhodou pro chovatele je, že nedokáže lézt po skle a jiném hladkém povrchu. Pokud se chová v teplém a suchém prostředí, tak se velmi rychle množí. Samec se od samice liší tím, že je okřídlený a trochu delší.

Chov

Na chov švábů se používají plastové boxy s různými rozměry (např.37×25x27 cm). Z důvodu větrání je ve víku vždy vyřezán otvor a vlepeno jemné hliníkové pletivo nebo větrací mřížka. Postačí, když přilepíte síťku proti hmyzu silikonem. Otvor zabírá 1/3 plochy víka. Plastové boxy se šváby mají být položené na topném kabelu (25 W), pomocí kterého boxy vytápíte na teplotu kolem 30 °C.
Podklad: lze použít lignocel smíchaný s lesní hrabankou (Blaptica Dubia, Nauphoeta cinerea) a papírové utěrky (Shelfordella tartara).
Další materiál v boxu: na kolmo postavené kartony od vajec, které slouží jako úkrahojyt pro šváby. U švábů Nauphoeta cinerea mám stěny boxu asi 3 cm od vrchního okraje natřené indulonou (asi 5 cm široký pás), zamezíte tím švábům v úniku. Nátěr indulony je třeba obnovovat podle potřeby.
Není ale potřeba, aby v nádobě byl nějaký podklad. Šváby mají rádi suché a tmavé zákoutí. V prostoru stačí pouze kolmo postavená plata od vajíček a na dně nízká krmná miska.

Potrava

Granule pro psy a kočky, obilný šrot, do kterých se přidává vitamínový prášek (Nutrimix,Plastin). Výborné krmivo jsou také vitamínové pochoutky pro psy. Též lze použít tvrdý chleba a rohlíky. Vodu jako takovou jim podávat nemusíte, získávají ji z ovoce (jablka, hrušky, banány) a zeleniny (mrkev, čínské zelí, hlávkový salát, ředkvičky, salátová okurka). V létě jim můžete podávat listy pampelišek.

Rozmnožování

Jejich rozmnožování a celkový vývoj záleží na teplotě.
Při vyšších teplotách se švábi lépe množí a jejich vývoj se také zrychlí. Přesto je vývoj švábů velice zdlouhavý. Díky tomu máme však možnost vybrat si ke krmení různě velké jedince. Švábi argentinští a švábi šedí jsou živorodé druhy. Samice rodí přímo malé nymfy švábů. Samice druhu Shellfordella tartara klade ootéky s vajíčky přímo na podkladní substrát, ze kterých se asi za šest týdnů (opět záleží na teplotě) rodí malí švábi.

Způsob krmení

Švábi Shelfordella tartara se obalují ve vitamínových prášcích a následně se vypouští volně do terária či plastových boxů. Tito švábi patří mezi menší druhy a jsou velmi rychlí. Z těchto důvodů se jimi krmí pouze mláďata a subadultní jedince, kteří si s nimi dokáží ještě poradit.

Šváb ikona.
Datum publikování :
Sekce: Šváb Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist