Menu

Potkan a jiná zvířata

Potkan a jiná zvířata

Potkan a ostatní hlodavci

Křečky, myši, morčata a všechny ostatní hlodavce potkan ve svém okolí nestrpí a pokud k tomu dostane příležitost, tak je napadne, často i zabije. Proto je před potkanem dobře zabezpečte. Pozor, potkan dokáže neopatrného souseda pokousat i skrz mříže.

Potkan a pes

Psi se většinou s potkany snesou dobře. Pokud ale Váš pes honí všechno, co se pohne a zakousne každou kočku na kterou narazí, raději jej k potkanovi vůbec nedávejte. Potkan je sice šikovný a udatný bojovník, ale srážku s psími tesáky by přežít nemusel. Sami dobře víte, co můžete od Vašeho psa čekat.
Budete-li potkanovi věnovat přílišnou pozornost, může i jinak neškodný pes potkana kousnout.
Většina potkanů nemá před psi absolutně žádný respekt a používá je, stejně jako vás, pouze jako "vyvýšeninu terénu", ze které se dá krásně pozorovat okolí. Naproti tomu, je-li pes příliš zvědavý a strká čumák tam, kam nemá, může také skončit s prokousnutým čenichem.

Potkan a kočka

Kočka je lovec a potkan je kořist. Sejde-li se odvážný potkan a zhýčkaná bytová kočka, může mít navrch potkan. Ale přesto kočku pokud možno vůbec nepouštějte do místnosti s potkany, protože i když máte potkana bezpečně zavřeného, někteří potkani mají z koček panickou hrůzu i přesto, že se s ní nikdy nesetkali a nemají s ní žádnou špatnou zkušenost.

Potkan a papoušci

Pokud jsou papoušci zavření v kleci, nic jim nehrozí. Pokud jsou puštění, mají křídla a dovedou se dostat i tam, kam se dosud žádný potkan nedostal (třeba na lustr). Potkani si ptáků většinou vůbec nevšímají, ptákům potkani většinou také nevadí, pokud nejsou uvnitř jejich klece. Raději ale neexperimentujte a nedávejte potkana do klece spolu s papoušky. V některých knihách se totiž uvádí, že potkan dokáže menšího ptáka zabít.

Potkan a terarijní zvířata

Pokud jsou tato zvířata zavřena v teráriích, kam by se potkan neměl mít jak dostat, nemělo by hrozit žádné nebezpečí. Jistě není nutno upozorňovat, že v přítomnosti dostatečně velkého hada se mění potkan v živé krmivo. Ale dávejte si pozor, pokud je had ještě příliš malý, je krátce po svléknutí, je nažraný nebo nemá zájem potkana sežrat, může se stát, že Vám potkan hada "ohlodá". (Bohužel to může skončit až smrtí hada.)

Potkan a rybičky

Tak tady není co řešit. Dostane-li se potkan k akváriu, maximálně do něj spadne a po bleskovém vyhoupnutí se z vody vám zacáká půlku bytu. Akvárium potkan obvykle používá jen jako obrovskou misku s vodou nebo koupaliště. Moji potkani se nikdy nepokusili ulovit žádnou rybičku, i když i to se stát může. Malí vodní šneci neoopatrně vylezlí po stěně akvária až k hladině bývají často potkany sežráni. Jen, máte-li v akváriu pyraně - pozor na potkaní ocas ponořený ve vodě :))

Potkan a hmyz

Hmyz bývá stejně jako plazi bezpečně uzavřen. Pokud se dostane k potkanovi, stane se pravděpodobně zpestřením potkaního jídelníčku.

Potkan a potkan

Pokud jsou potkani drženi zvlášť a tedy se "neznají", může dojít k vzájemné potyčce, která může mít až tragické následky (zvláště mezi dvěma dospělými samci). Pozor na spojení samce a samice. Když chtějí oba, jde to i přes mříže :))
Potkani chovaní dohromady a tedy na sebe zvyklí jsou společenská zvířata, která často vyhledávají tělesný kontakt s příslušníky své rasy. Máte-li v potkaní ubikaci více ne jednoho potkana, může si být jisti, že je dříve nebo později najdete na jedné hromadě v některém z úkrytů (a to i za předpokladu, že se podle všech fyzikálních zákonů do daného úkrytu nemohou všichni vejít:))

Potkani ikona.
Datum publikování :
Sekce: Potkani Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist