Péče o mláďata, osmák degu

Péče o mláďata, osmák degu

Po porodu jsou mláďata osmáků osrstěná, vidí, slyší a mají vyvinuté zuby.
Malí osmáčci jsou ihned po porodu schopni lézt.
První tři až pět dní svého života tráví většinu času v úkrytu.
Samičky se o svá mláďata starají v prvních dnech, více než je to u u podobně vyspělých mláďat obvyklé.
Tráví se svými mláďaty během prvních dnů většinu doby v hnízdě.
Mláďata pijí přibližně každou hodinu až dvě a slabě při tom vrní.
Od prvního dne také matku, v případě, že se od nich vzdálí, přivolávají nazpět slabým pískáním.
Po každém kojení samička mláďata olíže, především na břiše a v okolí konečníku, což mláďatům usnadňuje trávení.
Od 3. až 5. dne se mláďata začínají osmělovat a podnikají průzkumné cesty.
Začínají ochutnávat pevnou potravu, hodně času věnují hrám se sourozenci.
Šplhat začínají nejdříve ve 14-ti dnech, obvykle až po 3 týdnech života. V této době se také ukáže, máme-li vhodnou ubikaci pro odchov mláďat.
Jestliže jsme zvolili špatný druh klece, mláďata z ní snadno utečou.
Stane-li se to, je třeba mládě co nejdříve najít a vrátit matce.
Většinou nám může pomoci typické pískání mláďat, kterým volají svou matku.
Podle tohoto pískání se mláďata nejspíš naleznou.
Jejich chycení nebývá pak již problém.

Odstav mláďat

Matka kojí mláďata po dobu 6 týdnů. V tomto věku již můžeme mladé osmáky bez obav odstavit, jsou již zcela schopni samostatného života. Nastává období nejsnadnějšího ochočování, je proto vhodné je ihned po odstavu předat novým majitelům. Na tuto věc je nutné myslet již v době rozhodování, jestli osmáky množit či nikoli. Vždy je třeba dopředu zajistit mladým zvířatům nový domov. Proto je vhodné ihned po narození mláďat inzerátem případně dohodou v obchodě se zvířaty zajistit pro naše mláďata nové majitele. Většinou to u osmáků není žádný problém.

Další vrh?

Říje u samiček osmáků následuje většinou brzy po porodu (1 - 5 dní). V této době však není nová březost pravidlem. Při této říji zabřezávají obvykle pouze samičky, které o mláďata přišly, nebo ty, které mají pouze 1 - 2 mláďata. Další říje následuje brzy po odstavu mláďat. Pokud je samička v dobré kondici, zabřezne znovu nejčastěji při této říji. Pouze v případě, že vrh byl velmi početný a samička je tím pádem v horším fyzickém stavu, se může říje buď opozdit, nebo samička ani po páření nezůstane březí. Častější je však to, že samička jde do říje, zabřezne, ale v dalším vrhu je jedno, maximálně dvě mláďata. Mnozí majitelé osmáků řeší problém, jak často je vhodné, aby samička měla mláďata. Ve volné přírodě se osmáci množí po celý rok, pouze při zhoršení životních podmínek (nedostatek potravy), se rozmnožování tlumí. U doma chovaných osmáků se většinou o nedostatku potravy nedá ani uvažovat. Tím mají osmáci podmínky pro rozmnožování stále dobré, těžko se nám proto bude dařit regulace porodnosti. Pokud se rozhodneme pro odchovy mláďat a vytvoříme chovný pár, je třeba počítat s tím, že budeme mít mláďata po celou dobu pohlavní aktivity osmáků (cca 5 - 6 let). Rozhodně se nadá doporučit chovný pár rozdělovat, osmáci jsou velmi sociální tvorové a těžce by rozdělení nesli. Případným řešením by byla kastrace samečka, je to však třeba konzultovat s veterinářem. Ne každý veterinární lékař je ochoten tuto operaci u osmáka udělat.

Umělý odchov mláďat

I u osmáků se stává, že dojde po porodu k úhynu samičky. Co v tomto případě s mláďaty? Nejlepší řešení je, pokud máme ještě nějakou samičku s mláďaty, sirotky podložit jí. Samičky osmáků cizí mláďata obvykle bez obtíží přijmou. S podložením mláďat pod jiný druh nejsou dobré zkušenosti. Zkoušeli jsme křečky, pískomily, myši i potkany, ale i když bylo mládě cizí samičkou přijato, nikdy nežilo déle než 3 dny.

Při umělém odchovu se obvykle doporučuje krmit kapátkem a jako náhradu mléka použít kondenzované neslazené mléko Tatra, s několika kapkami šťávy z mrkve, naředěné odvarem z ovesných vloček (poměr 2:1). Krmí se každé dvě hodiny (i v noci) a nesmí se zapomínat na lehkou masáž bříška a konečníku.

Osmák degu ikona.
Sekce: Osmák degu


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist