Potrava

Potrava

Myši jsou velice skromné a sežerou skoro všechno poživatelné, když na to přijdou. Dávají přednost potravě, která pro ně není určená a také jim nesvědčí, např. tučným věcem, jako jsou uzeniny, sýry nebo olejnatá semínka. Takové potraviny jim však škodí, protože po nich tloustnou nebo i onemocní. Špatná nebo jednostranná výživa se může projevit nedostatkem vitamínů, jímž myši často trpí.

Základní potrava myší

  • různá škrobovitá zrna, jako obilky obilí, trávy, prosa a rýže. Měla by být hlavní součástí myšího krmiva
  • další základní krmivo je starý chléb, housky a rohlíky, křehký chléb nebo veku, jsou-li dostatečně ztvrdlé a usušené, fungují zároveň i jako výborný prostředek k péči o zuby.
  • ze zeleného krmiva: stébla trávy (ne mokré), které nesežere moc, nýbrž po myším způsobu, hlávkový salát štěrbák, růžičkovou kapustu, pampeliškové listy a kokošku pastuší tobolku
  • dále mají rády mrkev, jablka, hrušky, hroznové víno, salátové okurky, vařené brambory, jahody, maliny, fíky (sušené i čerstvé), datle a rozinky.
  • zelené krmivo představuje důležitý doplněk výživy myši, seno je vhodnou složkou krmiva. Myš ho však sežere málo a ze zbytku si staví hnízdo v domečku.

Kdo chová myši ve větším množství, tomu jsou většinou doporučovány tzv. pelety – krmivo v lisované formě. Obsahují všechny živiny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky v optimálním složení pro myši. Ze zkušenosti s mými vlastními zvířaty však vím, že se myším často mění chuť, takže jednou jim chutná to, podruhé ono. Jsem pro pokud možno mnohostrannou nabídku krmení.

Myš žere převážně škrobovité zrní, trochu olejnatých semen, ale i trochu živočišné stravy. Divoce žijící myš občas pozře housenku, červa a možná i pavouka, nevydávají se ale na lov hmyzu. Kojící samičky občas dostávají na živočišnou potravu velkou chuť. Potřebují tuto stravu bohatou na bílkoviny k větší produkci mléka. Vezmou si tedy z ruky trochu mletého hovězího masa, kousek měkkého sýra nebo moučného červa a s požitkem takový pamlsek vychutnají. Může to být i kousíček vařeného kuřete, hovězího srdce nebo jiného libového masa. Nikdy nedávejte myši maso příliš kořeněné nebo slané. Také nesmí chybět kousek natvrdo uvařeného žloutku nebo kousíček špeku. Obojí má vysoký obsah tuku, ale v malinkém množství je to pro myši zdravé. Sušené garnáty, používaná strava například pro želvy, slepice se nedoporučuje, protože obsahuje příliš vysokou dávku bílkovin, která může víc ublížit. Jako živočišnou stravu jim dávám jednu psí granuli na myš jednou za týden. Vybrala jsem ty nejmasitější granule s nízkým obsahem tuku. Dále jim sem tam dávám piškoty, ty zbožňuje snad každé zvíře.

Krmná dávka

Krmná dávka: 6 g (1 zarovnaná polévková lžíce)

Je-li miska prázdná a nikde není nic rozházeného, může být krmná dávka: 8 – 10 g krmiva. Pokud v misce však něco zbývá, je dobré dávku spíš snížit. Tímto omezíme možnost obezity myší. Myši oceňují pravidelný režim. Krmte je proto vždy ve stejnou dobu, nejlépe večer nebo ráno. Zvyknou si na tuto dobu a už Vás budou netrpělivě očekávat. Myš moc nepije, ale stále potřebuje mít k vodě přístup, která by měla být také čerstvá, či-li často měněná. Nejlépe každý den. Myši jsou ale citlivé na chlor ve vodě a jiné látky, tak je nejlepší podávat odstátou převařenou vodu.

Myš ikona.
Sekce: Myš


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist