Bydlení pro potkana

Bydlení pro potkana

Klece

  • Potkani mají rádi prostor a také výšky s několika patry.
  • Nekupujte pro potkany klece po andulky, ty pro ně nejsou moc vhodné.
  • Pokud kupujete klec pro samičky, je lépe vybrat užší, ale o to vyšší. Samičky jsou lehké a hbité velice rády šplhají až do horních pater.
  • Kupujete-li klec pro samce, nemusí být zas tak vysoká, ale měla by mít o to větší plochu dna. Samci sice také preferují výšku, ale v dospělosti jsou často neohrabaní a pádem by si mohli způsobit zranění. Přesto i samci by měli mít k dispozici minimálně jedno patro.
  • Hodně lidí se ptá na přesný rozměr klece. Berte v úvahu, že malého potkánka si pořizujete, když má přibližně 100 g, ale v dospělosti může mít samec až 800 g a koupíte-li klec 30 x 20 x 30 cm, potkan se v ní ani pořádně ani neotočí.
  • Já osobně považuji za minimální rozměr klece pro jedno zvíře 30 x 50 x 50 cm s jedním patrem, optimálně pak 40 x 60 x 60 cm a více.     

Potkan je ideální domácí mazlíček

Je pravda, že potkani jsou ideální domácí zvířata, jak pro děti i dospělé, důchodce i zaměstnané, do vily i do garsonky.
Stále ještě existuje celá řada lidí, kteří vidí v potkanovi zablešené kanálové zvíře plné nejrůznějších parazitů třesoucí se na to někoho pokousat. Ale tento divoce žijící potkan a potkan laboratorní jsou co do povahy dvě úplně odlišná zvířata.
Divoký potkan byl už před mnoha desetiletími domestikován jako laboratorní zvíře. Postupným výběrem jedinců vhodných pro chov v laboratořích bylo vyšlechtěno mírné zvíře s mnoha kladnými vlastnostmi.
Laboratorní potkan je milé, zvědavé, společenské a inteligentní zvířátko, kterému se svou čistotností nemůže rovnat ani ona pověstná kočka.

Co k chovu potřebujeme?

Akvárium nebo klec

Potkani jsou velmi šplhaví a skákaví tvorové. Je lepší klec, raději užší a kratší, ale vyšší, ve které budou mít více pater. Ideální je mít dno klece s vysokými okraji, aby nevypadávala podestýlka. Pokud však již doma máte akvárko, můžete chovat potkana i v něm. Ale pozor pořiďte si víko. Nejjednodušší je koupit králičí pletivo. Metr Vás přijde asi na 75 Kč. Toto pletivo se dá dobře tvarovat. Pletivo je tenké, lehce ho rozstřihnete i obyčejnými štípačkami. Potom stačí ustřihnout obdélník (po stranách by mělo 5-10 cm přesahovat), přehnout okraje a v rozích sdrátovat. Výroba víka je otázka 10 minut.

Jakou podestýlku mám používat?

Hobliny, seno, řezaná kukuřičná vřetena (jedno z nejideálnějších, ale zároveň také nejdražších řešení), podestýlka pro kočky.
Rozhodnete-li se pro podestýlku pro kočky, dejte potkanovi aspoň trochu sena nebo nějakého měkčího materiálu do hnízda.
Trocha sena vhodně umístěná v pelíšku, ve kterém potkan spí, dokáže provonět jeho srst.
Ale pozor! V žádném případě se nesnažte ušetřit tím, že byste používali seno, které bylo uskladněno ve stájích. Seno je sice často kvalitnější než to, které Vám nabízejí za nehorázné ceny v obchodech, ale na druhou stranu - ve stájích často žijí divocí potkani a myši a můžete si takto zavléci domů různé ektoparazity, jako například potkaní vši.
A ještě jeden tip: Nedoporučuji vám, kupovat hobliny a seno v supremarketech. Bývá předražené - balík stojí kolem 20 Kč. V obchodech s chovatelskými potřebami bývají hobliny i seno levnější.

Potkani ikona.
Sekce: Potkani


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist