Menu

Rozmnožování pískomilů

Rozmnožování pískomilů

Výběr chovných zvířat

Pro chov si vyberte hodné pískomily, které nejsou agresivní a nemají poruchy chování. Měli by také být nebojácní k lidem, v ideálním případě ochočení.
Abyste se vyhnuli příbuzenské plemenitbě, kupte současně dvě stejně stará zvířata z různých vrhů. Dříve než se rozhodnete dopřát pískomilům rodinný život, je třeba zvážit několik věcí.

1. K chovu pískomilů je třeba dostatek prostoru.
2. Jídlo pro 12 hladových krků není zadarmo. Ale zase to není tak hrozné.
3. Pískomilové se rozmnožují celoročně, pouze když je teplota menší než 18 °C a ve vrhu může být až 12 mláďat.
4. Je těžké najít pro mladé odběratele.
5. Pokud žije samec se samicí, může ji hned po porodu opět nakrýt, časté porody však samičku vyčerpávají a zkracují jí život.

Páření

Pokud chcete nechat nakrýt samičku cizím samcem, postavte jejich klece do jedné místnosti a tam je nechte několik hodin společně běhat. Jestli to dopadlo dobře uvidíte až časem. Je možné, že to budete muset zkoušet několikrát, než se trefíte do doby, kdy je samička v říji. Pískomilové pohlavně dozrávají již ve třech měsících, pro první připuštění je však ideální až věk šesti měsíců.

Březost

Březost trvá 25 - 29 dnů, někdy se ale liší podle druhu pískomila. Nejzřetelnějšími příznaky je velké břicho a zčervenalé bradavky. V tomto období je břicho samičky velmi citlivé, proto byste ho neměli moc tisknout a dávat si pozor na to, abyste samičku neupustili.

Než se mláďata narodí

Asi týden před vrhem pořádně vyčistěte klec a začněte dávat hodně materiálu na hnízdo, samička to jistě ocení. Plachá samička ráda využije domeček k vrhu, i když normálně v domečku nespí. Nezapomeňte na otce, on si také musí udělat své lože, protože do hnízda obvykle může až týden po porodu.

Krmení březí samičky

Už od začátku březosti byste měli samičce dávat moučné červy nebo cvrčky, jelikož obsahují bílkoviny, které jsou důležité pro správný vývoj plodů. Nešetřete ani na ovoci a zelenině. Obojí by měl dostávat i samec, vždyť se o mladé bude starat také a hlavně za to všechno může. Zvlášť v pozdním stádiu březosti zajistěte samičce i „duševní“ potravu. Dávejte klec na sluníčko (vždy ale nechte část klece ve stínu, aby se pískomil nepřehřál), aby se mohla slunit, rozhodně ji nelekejte a chovejte se k ní ohleduplně.

Porod

Pískomilí samičky nejčastěji rodí navečer, v noci nebo ráno. Přitom se uchýlí do chráněného koutu v kleci či do domečku. Mláďata přicházejí na svět obalena plodovými obaly a připojena matce pupeční šňůrou. Tu matka sežere a pupeční šňůru překousne. Mládě pak do sucha olíže a rozproudí tím krevní oběh. Po narození všech mláďat hnízdo zbaví všech zbytků.

Vývin mláďat

  • V 1. týdnu jsou mláďata úplně závislá na matce, která je kojí aspoň každé 3 hodiny. Často ji můžete pozorovat, jak z nervozity ohlodává mříže. Mláďata jsou holá, slepá a hluchá. Orientují se jen pomocí hmatu a velkého citu pro teplo. Když u nich není matka, tak se k sobě tisknou, zima jim však nebývá, protože samička neustále hnízdo zahrabává a vyhrabává, aby v něm zajistila ideální teplotu, někdy mláďata vyhrabe ven a znovu je tam nanosí.
  • Ve třech dnech už se mláďata většinou mohou těšit z péče otce a začíná již růst 1. srst, která je šedivá.
  • V jednom týdnu už mají vyvinutý kožíšek a otec je s nimi v hnízdě.
  • Kolem 12. dne začnou vybíhat z hnízda, většinou se ale sama hned vrací.
  • Oči se malému pískomilovi začínají otvírat mezi 14. až 18. dnem, mezi jednotlivými mláďaty jsou samozřejmě rozdíly. Těsně po té začnou být mláďata hyperaktivní, či-li se pohybují, jako by měli u zadku vrtuli. V tomto věku je velmi nebezpečné mláďata vyndavat z klece, protože vám mohou vyskočit z ruky a pak je těžké je chytit.
  • Ve třech týdnech už začínají přijímat pevnou stravu, popř. běhat v kolečku a pít z napáječky.
  • V šesti týdnech už můžete mláďata odstavit, ideální je ale věk osmi týdnů. 

Kam s mláďaty

Mláďata můžete dát do zverimexu, svým přátelům, podat si inzerát nebo si je nechat. Raději se předem s odběrateli domluvte a pak teprve se pusťte do chovu.

Literatura: čerpáno z knihy "Jak na to, Pískomilové"

Pískomil ikona.
Datum publikování :
Sekce: Pískomil Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2020 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist