Rady před pořízením želvičky

Rady před pořízením želvičky
  • Než si koupíme vodní želvu je potřeba vědět, co si vlastně vybíráme.
  • Želvu si nemůžete chovat jako mnohá jiná zvířata, nemůžete si ji chovat jako například morče či křečka,myš, aj.
  • Můžete ji však hladit po hlavě, nebo po krunýři to necítí.
  • Nemůžeme od ní ani očekávat, že Vás bude poslouchat jako pes.
  • Proto se při jejím chovu hlavně zaměřujeme na pozorování. Želva se dožívá i 60 let.
  • Díky pozorování na ní také můžete včas najít příznaky jejího onemocnění podle neobvyklého chování.
  • Pokud jste se přesto rozhodli chovat vodní želvu, nespěchejte s jejím nákupem.
  • Nemusím Vám samozřejmě připomínat, že želvu kupujete do již připraveného akvárka či želvária.
  • Želvu kupujte až po krátkém sledování, protože si můžete lépe vybrat, například pokud budete chtít zvědavého jedince, je dobré koupit právě tu želvu, která k Vám připlave jako první.


Největším závazkem bývá čištění akvária. Není to nic příjemného a hlavně je to poměrně časově náročné, i když časem získáte cvik. Musíte si také uvědomit, že želvám musíte zajistit takové prostředí, které se co nejvíce přiblíží tomu, jak želvy žijí volně v přírodě. Bohužel, mnozí lidé dostanou, nebo želvu koupí, aniž by si o ní zjistili alespoň to základní a měli pro ní doma přichystáno.

V obchodě

Existuje několik základních pravidel, jak si v obchodě vybrat to správné zvíře. Je lepší tam zajít v době, kdy tam není mnoho lidí a prodavač má zrovna čas, aby se Vám mohl věnovat. Hlavně pokud vybíráte želvu poprvé, opravdu se vyplatí zeptat se a hlavně dbát na následují rady:

Jak vybírat:
1. Prohlédněte si, zda Vámi vybraná želva nemá zalepené nosní otvory a oči. Jestli že ano, je nemocná!
2. Zkontrolujte, zda želva má všechny články krunýře. Lehce krunýř vyzkoušejte prstem. Jestliže je krunýř měkký, trpí želvy křivicí.
3. Pozorujte jak se želva pohybuje. Požádejte prodavače, aby ji obrátil na záda a pozorujte, zda se snaží obrátit na nohy a uprchnout. Jestliže má problémy při plavání nebo potápění, či dokonce při pohybu po souši, je nemocná!
4. Požádejte obchodníka, aby dal zvířatům trochu krmiva a sledujte, zda se zvíře rozběhne za potravou. Jestliže je netečné a nejeví zájem, není něco v pořádku.

Jedinec nebo pár?

Želvy jsou od přírody samotáři, přestože je při slunění můžeme vidět na sobě jako tuleně. Mít pár může být nebezpečné při dávání jídla, když se želvy rozhodnou jít na stejný kus potravy často se můžou pokousat.
Někteří chovatelé si koupí hned napoprvé více želv aby mohli mít mláďata, avšak vzhledem k tomu že želvy pohlavně dospívají nejdříve tak ve třech letech, je to docela zbytečné. Je lepší koupit protějšek až když víte, jestli máte samičku anebo samečka a to se v mládí želvy nedozvíte. Výhody jsou mimo jiné hlavně to, že si uděláte mnohem větší vztah k první želvě a potom až budete mít dvě, bude to i pro Vás jednoduší nejen, že jedna Vaše želva bude ochočená, ale také tím, že s odchovem první želvy získáte zkušenosti.

Želvy ikona.
Sekce: Želvy


2008 - 2024 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist